niedziela, 13 marca 2016

Jak dobrać odpowiednią sukienkę wizytową do odpowiedniej okazji?

Sukienka wizytowa jest nieodzownym ubiorem w szafie każdej kobiety. Okazji do jej włożenia jest wiele, od niedzielnego obiadu u rodziców poprzez kolację biznesową do uroczystości ślubnej. Ile okoliczności, tyle może być sukienek; inwencja twórcza projektantów wydaje się być nieograniczona.

Zasady ogólne
Sukienka wizytowa powinna być dobrana do wieku, figury i wzrostu. Młode, szczupłe panie dobrze będą wyglądać w jasnych, żywych kolorach, fantazyjnych fasonach i długościach zdecydowanie przed kolano. Niewiastom w wieku bardziej zaawansowanym i o krąglejszych kształtach lepiej będzie w tzw. klasyce gatunku, spokojniejszej w kolorach i długościach co najmniej do kolana. Pełniejsze łydki można zasłonić sukienką midi lub maxi, obecnie wszystkie długości są równouprawnione.

Spotkanie biznesowe
Współczesna kobieta biznesu odznacza się elegancją, ale i profesjonalizmem. Dlatego doskonałym zestawem na spotkanie z kontrahentem będzie jednokolorowa sukienka z niewielkim dekoltem i klasyczna marynarka w kontrastowym kolorze. Jeżeli nie zamierzamy zdejmować marynarki, sukienka może być bez rękawów. Fason im prostszy, tym lepszy, raczej w całości niż odcinany w pasie, może być z paskiem z ozdobną klamrą. Długość bliżej kolana lub za kolano. Kolory spokojne: jasnoszary, ecru, beżowy. Marynarka ciemniejsza - granat, antracyt. Można też dobrać odwrotnie - np. marynarkę ecru do granatowej sukienki. Uwaga: kolor brązowy uchodzi za nieelegancki w biznesie.


Uroczystość rodzinna, spotkanie towarzyskie
Okazje prywatne pozwalają na większą dowolność. Sukienka wizytowa może być jednokolorowa lub wzorzysta, prosta lub fantazyjna - zależnie od sytuacji. Na świąteczne śniadanie lub obiad lepsze będą kolory jasne, na kolację - ciemniejsze. Fason i długość dowolne, najważniejsze jest dobre samopoczucie i wygoda. Na okazje rodzinne i towarzyskie doskonale nadają się sukienki rozkloszowane, podkreślające kobiecość i maskujące zbyt pełne biodra. Okoliczności bardziej uroczyste, jak ślub, chrzciny czy okrągła rocznica ślubu, odpowiednie są do zaprezentowania strojniejszego ubioru i tu świetnie pasować będą koronkowe elementy i wstawki - rękawy, plecy, wykończenie dekoltu.



Teatr, opera, wernisaż
Są to okazje na ogół wieczorowe, a więc wymagające szczególnej elegancji. Sukienka powinna być nieco dłuższa, raczej prosta lub delikatnie poszerzana, jednobarwna, ciemniejsza, z doskonałej gatunkowo tkaniny. Dekolt może być odrobinę większy niż w sukienkach noszonych w ciągu dnia, ale trzeba pamiętać, że nie jest to suknia balowa ani koktajlowa, zatem i głębokość dekoltu nie może być przesadna. Bardzo dobrze komponuje się z taką sukienką szyfonowa lub koronkowa narzutka albo bolerko w kolorze takim samym lub kontrastowym, np. granatowe lub bladobłękitne do sukienki granatowej, bordo lub "brudny" róż do bordowej.

Pamiętajmy o dodatkachButy, torebka, apaszka itp. niech będą w tym samym kolorze. Im mniej biżuterii, tym lepiej. Nosimy zawsze tylko jeden rodzaj biżuterii - albo złotą, albo srebrną, albo sztuczną, nigdy nie łączymy ich ze sobą. Sukienka wraz z dodatkami powinna stanowić harmonijną całość.

Autor: Anna z Molly.pl - blogerka, personal shopper, opisuje i tworzy modę, szczęśliwa mama dwóch najcudowniejszych córeczek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz